Personal tools
Views

Zámek Chambord


From Wiki

Jump to: navigation, search

Královský zámeček Chambord se nachází u města Chambord, v departmentu Loir-et- Cher, ve Francii. Zámek se řadí mezi nejznámější na světě hlavně díky výrazné francouzské renesanční architektuře, která spojuje tradiční francouzské středověké formy s klasickými renesančními stavbami. Stavba nebyla nikdy úplně dokončena. Zámek nechal postavit v letech 1519 až 1547 král František I. (François I.).

Stavba je široká 128 metrů. V zámku je 440 místností, přes 80 schodišť, 365 komínů a 800 tesaných hlavic sloupů.

Chambord je největší zámek v údolí Loiry. Byl postaven jako lovecký zámeček pro Františka I., který měl svou královskou rezidenci na Zámku de Blois a Zámku Amboise. Autor originálního designu není znám, je přičítán několika umělcům: Domenico da Cortona, Philibert Delorme a Leonardo da Vinci.

Zámek se stavěl 28 let (1519-1547). František I. na téměř dokončený zámek pozval taky císaře Karla V., aby mu předvedl svoje bohatství a moc.

V roce 1792 bylo některé zařízení zámku prodáno. Na nějaký čas byla budova taky zcela opuštěná. V 19. století byla budova částečně zrekonstruována. Během druhé světové války zde byly přemístěny některé umělecké díla ze sbírek Louvru a Compiègne.

Nyní je zámek otevřený pro veřejnost. V roce 2007 zámek navštívilo přesa 700 tisíc návštěvníků.

Adresa

Odkazy

  • Web zámku: Chambord.orgToolbox